Relacja z IV Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich

W sobotę 16 marca 2013 r. na hali sportowej przy Zespole Szkół w Lipuszu odbył się IV Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kościerskiego. W rywalizacji wzięło udział pięć kół: Lipy z gm. Stara Kiszewa, Wąglikowice z gm. Kościerzyna, Lipusz, Nowa Karczma oraz Wdzydze Tucholskie z gm. Karsin.   Jak co roku uczestniczki turnieju włożyły mnóstwo serca, zaangażowania, poświęcenia, czasu i pieniędzy w jak najlepsze przygotowanie się do zawodów. Na imprezę przybyło sporo zaproszonych gości, a także mieszkańców całego obszaru LGD Stolem oraz sympatyków działalności kół gospodyń wiejskich.

 Poszczególne koła zostały ocenione przez Jury w następujących kategoriach:

– prezentacja planszowa – “Tablica – wizytówka koła”,

– scenka kabaretowa – “Moda – kapelusz”,

– komisyjna degustacja – “Chleb i produkty tradycyjne”,

– prezentacja koła na wesoło – “Piosenki”,

– prezentacja widowiskowo-taneczna – “Taniec”.

Nagrodę Grand Prix wywalczyło Koło Gospodyń Wiejskich z Lipusza, które tym samym zostało zakwalifikowane do reprezentowania Powiatu Kościerskiego podczas Wojewódzkiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, który w tym roku odbędzie się 6 kwietnia w Sztumie.  Za uczestnictwo w turnieju poszczególne koła gospodyń wiejskich otrzymały nagrody w postaci radioodtwarzacza CD oraz patelnię elektryczną lub mikser ze stalową miską, ufundowane przez LGD Stolem ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie w ramach Osi 4 leader PROW 2007-2013. Koło gospodyń wiejskich, które zdobyło nagrodę Grand Prix, dodatkowo otrzymało czek na 500 zł ufundowany przez Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim Oddział w Lipuszu, nagrodę Starosty Kościerskiego oraz puchar ufundowany przez Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.

 Cała impreza odbyła się w duchu świetnej zabawy ale też rywalizacji, która wyzwalała wiele emocji. Przez cały czas trwania turnieju wszyscy goście mogli skorzystać z degustacji regionalnych potraw, jakie przygotowały panie z koła gospodyń wiejskich z Dziemian – ubiegłoroczne zwyciężczynie turnieju, które również zaprezentowały gościnnie swój artystyczny program wokalny. Poczęstunek został ufundowany przez LGD Stolem ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie w ramach Osi 4 leader PROW 2007-2013. Na podsumowanie turnieju wystąpił  Zespół Taneczny “Rytm” z Kościerzyny.

Podczas turnieju przy wejściu na główną salę rywalizacji turniejowej,  swoje stoisko promocyjne miała m.in Lokalna Grupa Działania Stolem, która prezentowała informatory, foldery, gadżety dotyczące swojego obszaru, a także udzielała informacji na temat działań Osi 4 Leader PROW 2007-2013.

 Organizatorami Turnieju byli Starostwo Powiatowe w Kościerzynie, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania STOLEM. Gospodarzem turnieju była Gmina Lipusz.