Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stolem serdecznie zaprasza do wzięcia udziału spotkaniu edukacyjnym w ramach realizowanego projektu współpracy pn. “Człowiek i przyroda w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie”, które odbędzie się w dniu 20 listopada (poniedziałek) 2023 r. o godz. 11.00 w sali edukacyjnej Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego (Kościerzyna, ul. Świętojańska 5E). Poruszane tematy to m.in.
- walory przyrodnicze Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie,
- edukacja młodzieży w kontekście ochrony środowiska,
- promocja i marketing Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.
Spotkanie potrwa około 3 godz., a dla uczestników przewidziano drobny poczęstunek.
Wstęp wolny.
W załączeniu plakat informacyjny.
Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie jest jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Zlokalizowany jest w północno-zachodniej części kraju i obejmuje swoim zasięgiem obszar o powierzchni 319 525 ha. Ponad 60 % powierzchni rezerwatu zajmują lasy. Na tym obszarze zlokalizowanych jest 13 nadleśnictw: Czersk, Dąbrowa, Kaliska, Kościerzyna, Lipusz, Osie, Osusznica, Przymuszewo, Rytel, Tuchola, Trzebciny, Woziwoda i Zamrzenica. Administracyjnie rezerwat położony jest w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim, na terenie 22 gmin. Zgodnie z wymogami programu UNESCO-MAB rezerwat podzielono na 3 strefy:
- strefa rdzenna o powierzchni 7880,72 ha obejmuje Park Narodowy Bory Tucholskie i 25 rezerwatów przyrody: Dolina Rzeki Brdy, Bagna nad Stążką, Źródła Stążki, Jezioro Piaseczno, Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego, Miedzno, Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego, Jezioro Laska, Mętne, Bór Chrobotkowy, Bagno Stawek, Jezioro Ciche, Jezioro Małe Łowne, Piecki, Cisy nad Czerską Strugą, Kręgi Kamienne, Jezioro Zdręczno, Krwawe Doły, Dury, Jeziorka Kozie, Nawionek, Ustronie, Bagno Grzybna, Jelenia Góra, Martwe. Stanowią one najcenniejsze obiekty przyrodnicze całego regionu Borów Tucholskich.
- strefę buforową o powierzchni 104 779,32 ha tworzą 4 parki krajobrazowe:Tucholski, Wdecki, Wdzydzki, Zaborski. Stanowią one bufor dla znajdujących się na ich terenie rezerwatów przyrody.
- strefę tranzytową o powierzchni 206 864,57 ha tworzą tereny 22 gmin (13 z województwa kujawsko-pomorskiego i 9 z pomorskiego), które nie wchodzą w skład parku narodowego i parków krajobrazowych: Bukowiec, Cekcyn, Drzycim, Gostycyn, Jeżewo, Kęsowo, Lniano, Lubiewo, Osie, Śliwice, Świekatowo, Tuchola, Warlubie oraz Brusy, Chojnice, Czersk, Dziemiany, Karsin, Konarzyny, Kościerzyna, Lipusz, Stara Kiszewa. Pod względem ekonomicznym jest to obszar jednolity, zorientowany na gospodarkę leśną, przetwórstwo drewna i innych produktów leśnych oraz na rekreację i wypoczynek.