Zawody z cyklu Pucharu Bałtyku w Nordic Walking w Lipuszu za nami!

W dniu 26 lipca 2014 r. odbyły się zawody Pucharu Bałtyku w Nordic Walking w Płocicznie koło Lipusza – na obszarze LGD Stolem. Udział w zawodach był zwolniony od opłaty startowej, co z punktu widzenia zawodnika, jest elementem wprowadzającym niepewność, co do jakości przygotowania imprezy. W Lipuszu pod względem organizacyjnym wszystko jednak było dopięte na ostatni guzik, na zawodników czekał nawet gorący żurek i specjalny kaszubski upominek – rozciągliwa chusta-komin w tradycyjne kwieciste wzory kaszubskie. Dzień był upalny, jednak zawisła nad nim groźba prognozowanej burzy Na szczęście trochę deszczu spadło dopiero po godzinie szesnastej, a wtedy już było dawno po zawodach, więc w niczym nam to nie przeszkodziło.

_CAT9987

Sam Lipusz jest jedną z pięciu gmin wchodzących w skład obszaru Lokalnej Grupy Działania (LGD) Stolem. To stosunkowo duża wieś (ok. 3100 mieszkańców), jednak miasteczko zawodów mieściło się na obrzeżach tej miejscowości, a start odbył się już 150 m dalej, na granicy lasu, w Płocicznie. Po przyjeździe na miejsce na zawodników czekała niespodzianka w postaci braku jakichkolwiek zabudowań, wydawało im się, że namioty organizatorów i biuro zawodów znajdują się w środku pola i że nie ma tam nic więcej. Faktycznie trudno tam dostrzec budynki, ale to ma swój urok, dzięki któremu można było w spokoju skupić się na samym chodzeniu i atmosferze imprezy.

_CAT9951

Trasa w całości poprowadzona była przez las, po ubitym, aczkolwiek stosunkowo miękkim podłożu. Droga była bardzo szeroka i jednoznaczna, wyróżniająca się pośród drobnych ścieżek, dlatego też nie było możliwości zbłądzenia. W Płocicznie udało się wyznaczyć prawie równe pięć kilometrów, co przy braku różnic wysokości terenu, jednolitym i dobrym do chodzenia podłożu oraz przyzwoitej, nie upalnej pogodzie stwarzało doskonałe warunki do mierzenia czasów i konfrontowania ich ze swoimi życiowymi wynikami. Trasa nie kryła też w sobie żadnych niespodzianek, dlatego rezultaty osiągnięte na niej można spokojnie nazwać obiektywnymi.

26 lipca wystartowało prawie 150 osób, najmłodsza zawodniczka miała zaledwie cztery lata i za niesamowity wyczyn przejścia pięciu kilometrów w tak młodym wieku też dostała złoty medal. Imprezę otworzyła i zamknęła oraz wręczała medale Prezes Lokalnej Grupy Działania Stolem – Pani Mariola Lamkiewicz-Czechowska.

Dodatkowo na tych zawodach pokazały się silne lokalne grupy chodzących z kijami, z których część entuzjastów nordic walking z Dziemian osiągnęła piorunująco dobre wyniki. Zdaje się więc, że wytwarza się kolejny kijkarski ośrodek, z którego, miejmy nadzieję, coraz więcej osób będzie startować w najróżniejszych zawodach.

2014 07 26_Nordic Walking Lipusz 2014_0003_edytowany-1

Zawodnicy po skończonej konkurencji stwierdzili, że jest to dobre miejsce na zawody i dobre miejsce do propagowania nordic walking.

2014 07 26_Nordic Walking Lipusz 2014_0116_edytowany-1

Organizacja imprezy była możliwa dzięki realizacji przez Lokalną Grupę Działania Stolem projektu współpracy w ramach osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.